Evropska služba za zunanje delovanje (ESZD) in Agencija Evropske unije za kibernetsko varnost (ENISA) sta objavili skupno poročilo o razmerju med kibernetsko varnostjo ter tuji manipulaciji z informacijami in vmešavanju (FiMI – Foreign Information Manipulation and Interference) ter dezinformacij. Cilj poročila je prispevek k tekoči in vse bolj pereči razpravi o naravi in dinamiki manipulacije z informacijami in vmešavanja, vključno z dezinformacijami, ter o tem, kako se kolektivno odzvati na ta pojav.
Kot navajajo v ENISA, namerni poskusi tujih akterjev, da bi manipulirali z informacijskim okoljem in javnim diskurzom, nikakor niso nov pojav. Dejavnosti, ki so bile v preteklosti opisane kot propaganda ali v zadnjem času kot dezinformacije, so s tehnološkim napredkom in širjenjem interneta, zlasti družbenih medijev in storitev sporočanja, dobile nov zagon. Ta razvoj je odprl tudi možnosti za povečanje dosega takih dejavnosti ter kombinacijo novih taktik, tehnik in postopkov.
Poročilo vsebuje nekatere predhodne ugotovitve o razmerju med kibernetsko varnostjo in FIMI/dezinformacijami, kot so:
- vloga kibernetske varnosti pri ugotavljanju pripadnosti operacijam FIMI/dezinformacij;
- pomen strukturiranega, interoperabilnega in nemotenega postopka poročanja o incidentih med skupnostmi kibernetske varnosti in FIMI/dezinformacij;
- pomen izmenjave informacij in najboljših praks med skupnostmi za kibernetsko varnost in za boj proti FIMI/dezinformacijam;
- krepitev in olajšanje sodelovanja med institucijami in organi EU na ravni politike;
- ozaveščanje in podpiranje krepitve zmogljivosti držav članic in mednarodnih partnerjev.
Poročilo je bilo objavljeno ob četrti izdaji dogodka CTI-EU, ki povezuje deležnike pri spodbujanju dialoga in napovedovanju obveščevalnih podatkov o kibernetskih grožnjah za Evropo.